S halogenovými žárovkami jste se mohli setkat na různých místech a nejčastěji sloužily jako pracovní osvětlení. Jedním z nich byla pracovní přenosná svítidla, tzv. „přenosky“ a mnozí z vás si také neuvědomují, že se bez nich neobešly operační sály.
Operační sály
Chirurgická pracoviště vyžadují nejen dokonalou sterilitu nástrojů, desinfekci a čistotu prostředí, ale také špičkové a spolehlivé osvětlení, které je zálohováno nouzovými zdroji při výpadku elektrické energie. V seriálu Nemocnice na kraji města jste si mohli povšimnout detailních záběrů na kruhové svítidlo s několika výkonnými halogenovými žárovkami. V současné době jsou tyto zdroje světla nahrazovány LED halogeny a to má pro operatéry několik zásadních výhod. Především mají požadovaný světelný tok a vyzařují studený odstín bílého světla o velmi vysokém indexu podání barev Ra, aby lékaři nebyli při práci unavení a vnímali barvy lidských tkání tak, jaké jsou ve skutečnosti.
Další významnou skutečností je tepelná energie, která je u halogenových žárovek typickým průvodním jevem. Na operačním sále je však spíše na obtíž, protože vyzařované teplo je poměrně intenzivní a chirurgové jsou jím při práci zbytečně obtěžováni a unavováni. S LED halogeny jde o mnohem vyšší komfort, ty bývají napájeny z externího zdroje, který je umístěn mimo svítidlo, a samotné diody vyzařují jen velmi malé množství zbytkového tepla.
Pracovní přenosné lampy
V lidové hantýrce se jim říká „přenosky“ a za socialismu je využívali kutilové, chataři a chalupáři, zahrádkáři a další profese nebo zájmové činnosti. Vysoký světelný výkon umožňoval nasvítit podle potřeby jakýkoli prostor, ale mělo to tři zásadní nevýhody. Tou první byla vysoká spotřeba elektřiny, druhou zmiňované teplo, které při práci obtěžovalo, a třetí značná citlivost na otřesy, která snižovala životnost těchto zdrojů. LED žárovky na otřesy náchylné nejsou, nepřehřívají se a spotřebují několikanásobně méně elektrické energie, než klasické halogeny.