Subtropické podnebí přináší jisté výhody. Především je tu mnohem větší teplo v průběhu celého roku. Jaro, léto i podzim jsou delší a zima kratší, a i když se tu v zimě ochladí jen na pár stupňů nad nulou, netrvá to tak dlouho. Mrazivý leden tu bývá spíše výjimečně, ostatně ve Splitu by se ani nemohlo dařit palmám, kdyby byla v Chorvatsku zima taková, jako u nás.
Chorvatsko je země, kam cestují k moři každý rok tisíce turistů z České republiky. Tráví tu týden nebo čtrnáct dnů u moře a návrat domů je obvykle skličující, protože si uvědomují, že moře uvidí zas až za rok, a to ještě není jisté. Pobyty v Chorvatsku patří k nejoblíbenějším, ostatně přesvědčil nás o tom i film Účastníci zájezdu.
Jestliže má někdo možnost koupit v Chorvatsku dům, využít realit v Chorvatsku na prodej a bydlet tam natrvalo, je to vynikající příležitost dopřát si dovolenou po celý rok. Samozřejmě je to myšleno s nadsázkou, ale je něco jiného se na dovolenou k moři vypravovat ze středu Evropy, než tam být, a chcete-li si dopřát chvíli volna, stačí jen zajít na pláž nebo se projít podél pobřeží. U moře pochytáte více vitamínu D ze sluníčka, je tu mnoho záporných iontů z vodní masy a Chorvati také holdují zdravějšímu jídelníčku, než my Češi. Středomořská strava obsahuje mnohem víc zeleniny a ovoce, kvalitní olivový olej, celozrnné těstoviny a luštěniny a také mandle. Přidáte-li k nim ještě vlašské ořechy, získáte lepší jídelníček, zdravější a mnohdy i chutnější a hlavně přirozenější.
V Chorvatsku je ovšem zajímavé i vnitrozemí, a pokud máte rádi filmovou klasiku s Pierre Bricem a Lexem Barkerem, mohly by vás zaujmout překrásné vodopády u Plitvických jezer, které se objevily ve filmu Poklad na Stříbrném jezeře. Je to jedna z nejzajímavějších přírodních krás v celé Evropě a můžete ji navštěvovat častěji, protože je tu čistý vzduch a opět mnoho potřebných záporných iontů.