Dnešní především mladí lidé si často stěžují, jak je dnes draho. Ovšem nezřídka se jedná o problém osobní. Lidé nejsou dost finančně gramotní, a proto si dělají situaci těžší, než je nutné. V tom horším případě to vede například k dluhům a osobnímu bankrotu, v tom lepším mladí lidé vycházejí od výplaty k výplatě a nezřídka vyjdou jen díky tomu, že si půjčují peníze od rodičů, kteří přitom nezřídka mají mnohem nižší příjmy, nicméně dokáží podstatně lépe hospodařit.
Bohužel dnešní trend mladých manželů je často v tom, že mají rozdělené finance. Společně zaplatí nájem, společně se rozdělí o náklady na domácnost (potraviny, drogerie, ošacení, ostatní potřeby) a zbytek si nechají. Není tedy divu, že nic neušetří. Nemluvě o tom, že je ve velké nevýhodě ten, který vydělává méně peněz. Nezřídka je to žena. A nezřídka je to právě žena, která utratí mnohem více za děti, protože při volnočasových aktivitách s dětmi utratí za děti spoustu peněz mimo rozpočet.
Společné finance
Rozhodně je výhodné mít společné finance. Mladí lidé by si měli uvědomit, že už neexistuje já a ty, ale především my a ono my se násobí spolu se zodpovědností, kterou přináší narození dítěte, případně dětí.
Jsou rodiny, ve které ani jeden z manželů nevydělává příliš. Přesto jsou to lidé, kde to funguje, mají hezky zařízený byt, mají solidní auto a jezdí každý rok na dovolenou a minimálně jednou za měsíc na rodinný výlet. Děti jsou taktéž po všech stránkách skvěle zaopatřeny.
Na druhé straně jsou rodiny, kde vydělávají oba solidní peníze, ale přesto si naříkají, že nemají dost peněz. V domácnosti funguje jakýsi citelný nesoulad. Je zřejmé, že oba partneři se nedokáží shodnout ani ohledně financí, ani ohledně domácnosti.
Je důležité, aby mladí lidé byli včas vedeni k tomu, že láska není o pocitu zamilovanosti, ale především o zodpovědnosti, který každý vztah na druhé lidi klade.