Pokud máme svou zahradu, ať už u rodinného domku nebo u chaty či chalupy, kde nemáme celou plochu věnovanou záhonům, víme, jak důležité je mít někde nějak stinný koutek. Přeci jen, není nic lepšího, než se v horkém letním dni posadit se sklenicí studeného pití do stínu a nechat se ovívat vánkem.
Ovšem otázkou je, jak tento stinný koutek vytvořit. Je totiž několik podmínek, které by měl splňovat. V první řadě by měl stínit pokud možno po celý den, ale zvláště odpoledne. To však není tak jednoduché, vzhledem k tomu, že se poloha Slunce na obloze, a tedy i směr dopadu jeho paprsků, během dne mění.
Jednou z možností jsou zde stromy. Ty představují přírodní, stoprocentně ekologické řešení. Avšak zde je problém právě s tím, jak se měr paprsků během dne mění. A i když si sednete například pod velký listnatý strom (který také není snadné vypěstovat a udržovat), pak se i tak objeví mezery mezi listy, kterými bude nefiltrované sluneční světlo pronikat až k vám.
Poměrně oblíbený je proto klasický zahradní altán. Ten může být buď dřevěný, nebo mít plastovou či kovovou konstrukci, přes kterou se přehodí plachta. Výhodou je, že je zastřešený, a to znamená, že bude bránit přímému světlu, s výjimkou brzkého rána či pozdního večera. A řekněme si na rovinu, že v tuto dobu nebývá teplota až tak vysoká a přímé světlo tak nepříjemné.
Avšak to, že je tak populární, neznamená, že se jedná o univerzální řešení. Je potřeba si uvědomit, že zabírá místo. Pokud má pak náš pozemek dlouhý, úzký tvar, můžeme mít problém jej někam umístit. Musí totiž mít určitou velikost, aby dokázal skutečně plnit svůj úkol.
Také je zde fakt, že nezapadne ani zdaleka do každé zahrady tematicky. A možná může stínit i věci, které nechcete, jako například váš záhon.
Proto je dobré si napřed vše dobře promyslet. Tím se uchráníte od pozdějších problémů.