Peníze jsou skvělá věc, ovšem přesto se s nimi nejednou potýkáme. To ovšem jedině tehdy, když jich nemáme tolik, kolik bychom jich chtěli nebo aspoň potřebovali vlastnit. Což by se sice v ideálním případě nemělo stávat, ale bohužel se to stává. A to až nepříjemně často.
Ať už je člověk kýmkoliv, ať už dělá cokoliv a následně utrácí za kdeco, vždy se může třeba i přímo lehce stát, že peníze, které by měly dotyčnému stačit, tomuto nestačí. Někteří z našinců si vydělávají příliš málo, ba někdy dokonce také nic, někteří se musí potýkat s příliš vysokými výdaji, a to nakonec vede k tomu, že se nepodaří s příjmy, jež máme, vystačit.
A jak má někdo potom žít, že? To přece není myslitelné, aby člověk neutrácel za nic do doby, než se zase nějaké peníze najdou. Aspoň na to nejpodstatnější, co v životě nesmí chybět, se peníze najít musí. I kdyby si je člověk musel půjčit.
A on si je člověk také nejednou půjčovat musí, aby obstál. Platí to pro spotřebitele, platí to pro soukromé podnikatele, platí to pro kohokoliv. Jenže zatímco by si někdo v tísni rád aspoň půjčil, nejednou se ani v tomto nedaří. A sice proto, že finanční instituce, které se půjčování peněz věnují, požadují obvykle adekvátní záruky toho, že se s penězi, jež někomu půjčí, i s úroky a poplatky za toto zase v pořádku shledají, že nebudou strkat peníze do někoho, kdo je z jakýchkoliv pohnutek nevrátí.
Požadavky bank, jež musí zájemci o půjčky splnit, aby se k nějakým penězům dostali, jsou často nad možnosti zájemců o finanční výpomoc. Žádají se tu třeba vysoké příjmy, skvěle vypadající daňová přiznání, registry dlužníků bez záznamů… A copak v tomto může uspět někdo, kdo potřebuje půjčit, protože je na tom finančně špatně? Samozřejmě, že obvykle nemůže. A proto se u nás často preferuje americká hypotéka bez dokládání příjmů Hypotéky bez registru. Protože tu získá i hodně nedokonalý žadatel, který by jinak zůstal nevyslyšen.