Vlastní bydlení je něco, co v určité životní fázi řeší každý z nás. Ať jste svobodní, mladá rodina, rodiče odrostlých dětí či dokonce prarodiče. Většina z nás bohužel na vlastní bydlení našetřeno nemá, a tak zůstává v nájmu. Pro někoho to samozřejmě je ideální možnost. V některých případech, ale vyjde lépe si koupit nemovitost vlastní, a to dokonce i na hypotéku. 

Osobní vlastnictví má ovšem své výhody i nevýhody. Sice nemusíte nikomu platit nájem a tím splácet jeho hypotéku, ale nemovitost je Vaše a musíte se oni starat. 

moderní dům

Jak to tedy funguje v případě, že se rozhodnete pro vlastní bydlení, ale nemáte dostatek vlastních financí? Zde Vám pomůže ideálně Vaše banka. Samozřejmostí je, že musíte mít našetřenou alespoň určitou část (LTV). Dle toho, kolik máte našetřeno a jak Vás bankovní systém vyhodnotí jako důvěryhodného klienta Vám banka nabídne úrokovou sazbu a částku na kterou dosáhnete podle Vašich příjmů. Faktorů, které toto ovlivňují je mnoho. Pojďme se na ně podívat. 

Určitě bychom neměli zapomenout zmínit základní informace jako vzdělání, finanční historie, pracovní pozice. Dále také může pomoci partner/ka jako spolužadatel, čímž zvýšíte svoji bonitu. Pokud ani tak nedosáhnete na požadovaný úvěr je možnost dát do zástavy jinou nemovitost. Většinou pomohou rodiče mladé rodině k jejich samostatnému bydlení.

dohoda

Důležitou součástí je též pojištění nemovitosti. To bývá i podmínka čerpání úvěru. Takže maté o starost míň, jelikož Vám ho banka založí rovnou k hypotečnímu úvěru. V současné době lze dávat mimořádné splátky a tím ušetřit značnou částku za úroky. Mimořádné splátky využijete například pokud jste si během splácení něco našetřili nebo v případě dědictví. I tak je tedy hypotéka hodně dlouhodobý závazek, ale i tak lze nemovitost v případě nutnosti prodat.

Záleží tedy na každém z nás jaký způsob bydlení preferuje a jaké má možnosti. Je třeba vše důkladně promyslet, než se člověk pro hypoteční úvěr rozhodne.