Čím dál více lidí si pořizuje klimatizaci. Již běžně ji najdeme v obchodech, bankách či jiných podobných institucích, ovšem stále častěji se vyskytuje i v domech či bytech. Jejím cílem je udržovat i v době letních veder teplotu na přijatelné úrovni. Je však jasné, že k tomu, aby nám http://www.wikiskripta.eu/index.php/Prevence_alergi%25C3%25AD dlouho a dobře sloužila je nutné se o ni také správně starat.
To je část, která může působit problémy. Jistě, asi každý ví o nutnosti pravidelného čištění a výměny filtru, avšak jen málokdo si uvědomuje, jak důležitá je i pravidelná desinfekce vzduchotechniky. A to pak může mít nepěkné následky.
V první řadě je zde fakt, že čištění klasickými prostředky zdaleka neodstraní veškeré mikroorganismy. Jistě, měl by je zastavit filtr, avšak ani on není všemocný. Dokáže zastavit pouze částice do určité velikosti, a ta záleží na jeho typu. Bohužel, právě ty nejhorší spory, bakterie a plísně jsou tak malé, že jím z velké části dokáží proklouznout.
Co se následně stane asi není potřeba říkat. Jsou vypouštěny do vzduchu, který pak dýcháme. Navíc, vzhledem k tomu, že prošly klimatizací, nejsou na rozdíl například od domácích plísní či prachu na zemi, nýbrž jsou zvířeny ve vzduchu. Díky tomu jich vdechneme mnohem víc. A to může mít při dlouhodobém působení nepěkné následky. Zvláště když k tomu přičteme například oslabení organismu, které může vzniknout v důsledku angíny, způsobené značným rozdílem mezi teplotami uvnitř a venku.
To všechno jsou důvody, proč bychom měli jednou za čas u klimatizace provést skutečně důkladnou desinfekci. To platí zvláště, pokud jsou v domácnosti malé děti či osoby s oslabeným imunitním systémem či alergií na plísně. Jistě, je to poměrně pracné a rozhodně nikoliv nejlevnější, avšak asi nikdo nebude rozporovat, že zdraví naše i našich nejbližších je důležitější. Proto bychom v tomto případě neměli litovat vynaložených peněz – naši blízcí za to rozhodně stojí.