Závěrečné zkoušky jsou strašákem každého studenta v posledním ročníku studia. Jasně, je to poměrně těžká zkouška, kterou musíte zvládnout, jinak vám budou předchozí roky k ničemu. Jak se na tuto zkoušku života připravit?
Připravte si pořádně otázky
Pokud vás čekají státní závěrečné zkoušky, doporučuji si zavčasu připravit státnicové otázky, kterých bývá většinou minimálně 25 kousků za předmět. A předměty jsou 3 – 4 na každém oboru. Takže jich opravdu není málo, a většinou jsou i poměrně hodně obsáhlé. Bude vám chvíli trvat, než si je zpracujete takovým způsobem, aby nešlo o tisíce stran materiálu ale na každou otázku asi jedna až dvě stránky. Víc nemá cenu – čas na jednotlivé otázky u státnic není nijak dlouhý.
Zjistěte si podrobnosti
Na každé univerzitě, ba i na každé katedře či ústavu probíhají státní závěrečné zkoušky jinak. Rozdíly jsou markantní. Zatímco na některých katedrách se skládají celé zkoušky zaráz u jedné komise složené z odborníků na obor, na jiných katedrách budete státnicovat z každého předmětu jindy. Zásadní je zjistit si, jak státnice u vás na katedře probíhají. Tyto podrobnosti můžete zjistit z několika zdrojů. Oficiální informace zjistíte z webu univerzity / katedry, popřípadě na studijním oddělení. Ale je dobré si popovídat třeba s někým z vyučujících. Většinou se najde vyučující, kterého můžete poprosit o informace z druhé strany. Může vám tak přiblížit na co si dát pozor, kdo dělá problémy a co dělat, když nebudete vědět odpověď.
Nemějte strach
Strach a nervozita je jeden z průšvihů u zkoušky. Pokud budete v pohodě a budete si aspoň trochu věřit, pak budete určitě působit lépe, než když se budete nervovat a budete mít strach. Důležité je mluvit k věci a nepustit komisi ke slovu. Prostě mluvte, řekněte vše, co víte, čím méně času bude na doplňující otázky, tím lépe.